Titokzatos mély vizeink – az Óceánok Világnapjára
A globális Óceánok Világnapja rendezvényekkel szembesítik az emberiséget azzal, hogy milyen megterhelésnek, rendszeres pusztításnak vannak kitéve Földünk világtengerei, óceánjai.
Földünk óceánjai
A nagy globális óceán, vagy világóceán a Föld óceánjainak összekapcsolt rendszere, amely magában foglalja a Föld felszínének megközelítőleg 71%-át.
Ennek a hatalmas vízfelületnek nagy szerepe van a bolygónk időjárásának, és hőháztartásának alakulásában. A földi élőlények által belélegzett oxigén 80%-a az óceánokból származik. Ezen kívül az óceánok több százmillió fajból álló élővilága az egyik fő táplálékforrása többmillió embernek.
Mára azonban a túlhalászat, a globális felmelegedés és a különféle szennyezések miatt az óceánok élővilága fokozott veszélynek van kitéve. A kényes biológiai egyensúly felborulása pedig ökológiai katasztrófákhoz vezet.
Az Óceánok Világnapja 2017-es évének általános témája: Óceánjaink a jövőnk
Az 1992 óta megtartott globális Óceánok Világnapja rendezvényekkel szembesítik az emberiséget azzal, hogy milyen megterhelésnek, rendszeres pusztításnak vannak kitéve Földünk világtengerei, óceánjai. Ez a nap talán segít abban, hogy közös összefogással megtaláljuk a módját, hogy megállítsuk az óceánok és élőviláguk pusztulását és ezzel végső soron megmentsük önmagunkat.
Az Óceán Project
Az Óceán Project 2002 óta koordinálja és népszerűsíti az Óceánok Világnapját.
Azért jött létre, hogy ösztönözze, támogassa a műanyagszennyezés visszaszorítására irányuló megoldásokat a további szennyezések megakadályozza, az egészségesebb óceánok és egy jobb jövő érdekében. Az Óceánok Világnapján több országban rendezvényeket, előadásokat tartanak a témában, szemétgyűjtő akciókat szerveznek, színes plakátokkal, kiadványokkal hívják fel a figyelmet a kék bolygó nagy vizeinek védelmére.
WWF tengervédelmi program
A WWF tengervédelmi programjának célja megállítani a túlhalászást és kialakítani a hosszútávon fenntartható halászat feltételeit. Emellett a kontinensektől távoli vizeken természetvédelmi területeket kívánnak létrehozni, hogy legyenek olyan területek, ahol az emberi tevékenység nem károsítja az érintetlen vizeket. A tervek szerint a jövőben a Föld óceánjainak legalább 10%-a ilyen természetvédelmi terület lesz.
A kék bolygón több millió ember ünnepli a világ óceánjainak napját június 8-án többszáz országban. A világtengerek megóvása, megőrzése mellett cél a jövő környezettudatos generációjának kinevelése már egész fiatal kortól. Az eredmények biztatóak. Minden évben rengeteg fiatal vesz részt ezeken az eseményeken és környezetvédelmi projekteken. Ők a közösségi média erejét is felhasználva ráirányítják a figyelmet a problémákra, és mindenkit arra ösztönöznek, hogy tudatosan csökkentse ökológiai lábnyomát.
A világ óceánjainak ez a különleges ünnepe a cél érdekében egyesíti, összehozza a tengeri akváriumokat, múzeumokat, ifjúsági csoportokat, iskolákat és egyetemeket, vállalkozásokat és magánszemélyeket, a búvárokat, szörfösöket, tengerészeket és hitközösségeket, a művészeket, a szabadidős -és turisztikai iparágakat, a kormányokat.
A Föld óceánjai: Atlanti-óceán, Csendes-óceán, Déli-óceán, Indiai-óceán, Arktikus-óceán
Bővebb információkról, eseményekről az Óceánok Világnapjával kapcsolatosan itt olvashat.
Bővebb információk az Óceán Projektről itt olvashatók.
A cikkhez felhasznált források:
pixabay.com